AHMET KABAKLI

EBEDİYETE İNTİKALİNİN 19. YILDÖNÜMÜNDE İSTANBUL’DA YÂD EDİLDİ

Türk dünyasının büyük mütefekkirlerinden; ilim, edebiyat ve sanat adamı, Türk Edebiyatı Vakfı’nın kurucu başkanı Ahmet Kabaklı ebediyete intikal edişinin 19. Yıldönümünde hem Eyüp’te Piyer Loti tepesindeki kabri başında hem de Türk Edebiyatı Vakfı’nda düzenlenen törenlerle yâd edildi.

Mezarı başındaki törenlere Vakıf Başkanı Serhat Kabaklı, başkan vekili sanatçı Esat Kabaklı, yakın akrabaları, dostları, öğrencileri, diğer sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri ve sevenleri katıldı.

Türk Edebiyatı Vakfı’nda ise onun anısına “Hatıralar Işığında Ahmet Kabaklı” adlı program düzenlendi. Programın açış konuşmasını yapan Türk Edebiyatı Vakfı Başkanı Serhat Kabaklı, bu programı başkan vekili Esat Kabaklı ile birlikte yönetti. Ahmet Kabaklı’nın dostları, öğrencileri ve onu tanıyanlar, onun düşünceleri, şahsiyeti, mücadelesi ile ilgili hatıralarını anlattılar. İlginç hatıraların dile getirildiği programda Başkan Serhat Kabaklı bu hatıraların bir kitap hâlinde yayımlanacağını belirtti.
Kapanış konuşmasında Esat Kabaklı: Türk Edebiyatı Vakfı’nın kutlu ocağını Ahmet Kabaklı’nın yaktığını, bu ocakta nice ilim ve sanat adamının yetiştiğini, Ahmet Kabaklı’nın geçmişle gelecek arasında sağlam bir köprü olduğunu ve yeni nesillerin bu köprülerden geçerek millî köklerine bağlandığını ifade etti. Başkan Serhat Kabaklı ise: Ahmet Kabaklı’nın yaşamı, mücadelesi, ilim ve sanatçı kişiliğiyle ve yaptığı çalışmalarla örnek bir şahsiyet olduğunu; onun bir ahlak abidesi olduğunu ve kendilerine Türk gibi yaşamayı öğrettiğini; Edebiyat tarihçiliği alanında ise bir “okul” olduğunu belirterek onun açtığı yoldan ilerlemeye ve Türk kültür ve medeniyetine hizmete devam edeceklerini dile getirdi…

Tel: (212) 526 16 15

       

Fax: (212) 513 77 49

(212) 527 50 32

~

Divanyolu Caddesi, Nu: 14, Sultanahmet / İstanbul

  • Facebook - White Circle
  • Twitter - White Circle
  • Instagram - White Circle
  • YouTube - White Circle

Hakkımızda       Türk Edebiyatı Dergisi      Genç Sanat       Kitaplar       Etkinlik       Basında Biz       Abonelik