TÜRK EDEBİYATI ARAŞTIRMALAR DERGİSİ


Sevgili Genç Sanat okurları,

On bir ayın sultanı olan Ramazan-ı Şerif’in sonuna yaklaştığımız bugünlerde tüm okurlarımızın Ramazan Bayramı’nı tebrik ederim. Sevdiklerinizle birlikte geçirdiğiniz mutlu bir bayram olmasını diliyorum.

Bu ay sayımıza Ömer Faruk Yazıcı’nın Hüsn ü Aşk incelemesi ile başlıyoruz. Aşkın yolculuğunu, kahramanın yolculuğu bağlamında ele alan Yazıcı on alt başlık hâlinde bu serüveni bizlere aktarıyor. Ardından Simge Gümbüşoğlu, boş bir saldayeden yola çıkarak bizleri kahramanının hayallerine ve iç çatışmalarına doğru sürüklüyor. Abdullah Emre Aladağ ise bilimkurgu hikâyelerine devam ediyor.  Önceki sayımızda yer alan hikâyesiyle bağlantılı olan Hatasızlar karanlık bir geleceğe kapı aralıyor. Bu sayımızda şiirlerimiz önceki sayılarımıza göre daha geniş bir yer tutuyor. Mücahit Çelik, An Bu Andır; Şevval Bozyel, Mış Gibi; Zeynep Gül Akgöz, Peşimdeler; Mücahit Karapınar, Nesteren; Mehmet Kaan Kasapoğlu ise Sığınacak Gölgem Kalmadı Dünyada şiiriyle bu ay bizlerle. Halime Civelek de öyküsüyle bizleri bir yolculuğa çıkartıyor. Bu yolculuk sırasında kimi zaman onunla birlikte hayallere dalıyor kimi zamansa birlikte hayal kırıklıkları yaşıyoruz. Ufuk Aykol, yakın zamanda Türkiye Bilimler Akademisi’nin TÜBA - TESEP ödülüne layık görülen Doç. Dr. Altay Tayfun Özcan’ın Hazar Kağanlığı ve Etrafındaki Dünya kitabı üzerine bir tanıtım yazısıyla yer alıyor. Gülsüm Kuş ise Prof. Dr. Hatice Şirin’in, Sözcük  Hikâyeleri’ni incelediği yazısıyla bizlerle. Şirin’in yalnızca akademi dünyasına değil genel okura da hitap eden bu eserinde okurları şaşırtacak pek çok konu bulunuyor. 

Bu ay da keyifli ve renkli bir sayı ile karşınızdayız. Herkese iyi okumalar dileriz. ]

 

Kahramanın Yolculuğu Bağlamında 

Hüsn ü Aşk İncelemesi

Ömer Faruk Yazıcı 

 

Dönüş

Enver Aykol 

 

Sandalye

Simge Gümbüşoğlu 

 

Hatasızlar

Abdullah Emre Aladağ 

 

An Bu Andır

Mücahit Çelik 

 

Mış Gibi

Şevval Bozyel 

 

Peşimdeler

Zeynep Gül Akgöz 

 

Nesteren

Mücahit Karapınar 

 

Sığınacak Gölgem Kalmadı Dünyada

Mehmet Kaan Kasapoğlu 

 

Yol

Halime Civelek 

 

Hazar Kağanlığı ve Etrafındaki Dünya

Ufuk Aykol 

 

Sözcük Hikâyeleri Sözlerde Saklı Kültür

Gülsüm Kuş 

VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön