DUYURU

Bu haftaki Çarşamba Sohbetleri’nin konuğu Türk tiyatrosundaki tuluat geleneğinin son temsilcilerinden usta oyuncu Zihni Göktay olacak.Türk Edebiyatı Vakfı’nın geleneksel ‘Çarşamba Sohbetleri’ 40. yılında da önemli isimlerle dinleyicileri buluşturmayı sürdürüyor.

Bu haftaki Çarşamba Sohbetleri’nin konuğu Türk tiyatrosundaki tuluat geleneğinin son temsilcilerinden usta oyuncu Zihni Göktay olacak.

“Lüküs Hayat” operetinin demirbaşı olarak da bilinen büyük sanatçı, tiyatro ve sinemaya dair hatıralarını, tecrübelerini ve eski İstanbul hayatına dair önemli notları dinleyenleriyle paylaşacak.

 

Zihni Göktay Kimdir?

 

2 Aralık 1946’da İstanbul-Fatih'te Hocaüveyz Mahallesi'nde Kübra ve İbrahim Göktay çiftinin ikinci çocukları olarak doğdu. Babası İbrahim Bey, usta bir terziydi. Zihni Göktay, Pertevniyal Lisesi'nden mezun oldu. Lise bitince Eminönü Halk Evi'nde tiyatroya devam etti.

1960-1964 yılları arasında İ.M.T.B. (İstanbul Üniversitesi Milli Türk Talebe Birliği) Gençlik Tiyatroları ve Eminönü Halkevi tiyatro kolundaki çalışmaları ile geçti, 1964-1973 yılları arasında Ankara Meydan Sahnesi’nde çalıştı.

1973 yılından beri İstanbul Şehir Tiyatroları’nda oynamaktadır. “Tosun Paşa”, “Meraklı Köfteci”, “Hababam Sınıfı Merhaba”, “Beybaba” gibi filmlerde oynadı. Başta “Lüküs Hayat” olmak üzere “Kanlı Nigar”, “Resimli Osmanlı Tarihi”, “Sarıpınar 1914” gibi oyunlarda başrolde görev aldı. “Kuruntu Ailesi”, “Bizimkiler”, “Yazlıkçılar”, “Komşu Komşu”, “Üvey Baba” gibi televizyon dizilerinde rol aldı. 

 

Programa ilginizi bekler, çalışmalarınızda başarılar dileriz.VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön