DUYURU

Bir tel kopar ahenk ebediyyen kesilirGeçen Ekim ayında vefat eden Tanburi Necdet Yaşar, Türk Edebiyatı dergisinin bu ayki kapak konusu. Yahya Kemal’in meşhur; “Bir tel kopar, âhenk ebediyen kesilir” mısraını kapağa taşıyan dergide, Bilen Işıktaş ve Namık Sinan Turan’ın Necdet Yaşar değerlendirmelerine yer veriliyor. Turan’ın “Necdet Yaşar: Müzikle Var Olmanın İfadesi’’ adlı yazısı, merhumun karakteristik özellikleri hakkında da doyurucu bilgiler içeriyor. Dergide ayrıca Funda Özsoy Doğan’ın hazırladığı, günümüz Türk roman ve hikâyesinin önemli isimlerinden Hasan Ali Toptaş dosyası da var.

 

EDEBİYAT VE İNTİHAL

 

İki ayda bir yayınlanan edebiyat ve sanat dergisi Karabatak ise Kasım-Aralık sayısında ‘Edebiyat ve İntihal’ dosyasıyla karşılıyor okurunu. Öteden beri, gerek edebiyatın ve gerekse bilimsel çalışmaların ‘baş ağrısı’ olan intihal konusu, Ahmet Nedim Serinsu, Hasan Akay, Mehmet Ulukütük, Aziza Rüya ve Mustafa Köneçoğlu’nun yazılarında farklı bakış açılarıyla ele anlıyor. Dergide ayrıca İhsan Fazlıoğlu röportajı ilgiyle okunuyor. Fazlıoğlu Hoca, ‘Mensubiyet, mesuliyeti yaratır’ diyor ve ekliyor: Önceden tanımlanmış bir beklentisi olan kaybetmeyi veya kazanmayı önemser. Yalnızca vazifesini yapan için ‘yapmak’ yeterlidir. 

 

KARA SİNEMA SIRLARI

 

Rize’nin edebiyat yelkenlisi Mavi Yeşil dergisi ise yazın ve düşünce dünyasının üç önemli ismi William Blake, Alberto Manguel ve Cemil Meriç’e ayırmış sayfalarını ağırlıklı olarak. 

 

Ve alanının gözde dergilerinden, dosya konularıyla sinema kültürü oluşturma konusunda başarılı bir yayın olan Rabarba… Kürşat Saygılı yönetimindeki aylık sinema dergisi Rabarba, Aralık sayısında ‘Kara Filmler’ dosyasını açıyor. Geçen ay ‘Distopik’ filmler dünyasını deşen Rabarba, yeni sayıda örnekleri ve ideolojisiyle birlikte kara filmleri gündemine alıyor. 

 

STAR GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön