DUYURU

ÇARŞAMBA SOHBETİ: Fikir, siyaset ve sanat adamı Rasim Cinisli, “Yakın Tarihten Siyasî Hatıralar” başlıklı bir konuşma yapacak.Bu haftaki Çarşamba Sohbeti’nde fikir, siyaset ve sanat adamı Rasim Cinisli, “Yakın Tarihten Siyasî Hatıralar” başlıklı bir konuşma yapacak.

 

Rasim Cinisli Kimdir?

Rasim Cinisli, 1939 yılında Erzurum'un Aşkale kazasına bağlı Cinis köyünde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Erzurum'da yaptı. 1958-1959 ders yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde eğitimine başladı. 27 Mayıs 1960 darbesi öncesi ve sonrası öğrenci olaylarının tanığı oldu. Öğrenci dernek ve cemiyet mücadelelerinin yanı sıra, Erzurum Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nin yönetim kurulunda hizmet etti. 18 Mart 1965'te Bursa'da yapılan Milli Türk Talebe Birliği kongresinde genel başkan seçildi. MTTB Genel Başkanlığı görevi Kasım 1966 tarihine kadar devam etti. 1967-68 yılları arasında askerlik görevini tamamladı. 1969 genel seçimlerinde Adalet Partisi listesinden Erzurum Milletvekili seçildi. 1971'de kurulan Demokratik Parti'nin kurucuları arasında bulundu ve DP Genel İdari Kurul üyeliği yaptı. 1973 genel seçimlerinde Demokratik Parti'den yine Erzurum Milletvekili olarak TBMM'de görev yaptı. Siyasi çalışmalarına bir süre ara verdi. 1980 öncesi Adalet Partisi İl İdare Kurulu üyeliğine (gıyabi) seçildi. 1994'te Doğru Yol Partisi İstanbul İl Başkanlığı yaptı.

 

Öğrencilik yıllarında başlayan sivil toplum örgütlerindeki çalışmaları, bugüne kadar kesintisiz devam etmektedir.

- 1960'lı yıllarda ’Milliyetçiler Derneği' üyesi

- Yine aynı yıllarda ’Aydınlar Klubü' (şimdiki Aydınlar Ocağı) üyesi

- Ötüken Yayınevi'nin kurucularından

- Türk Folklor Kurumu kurucularından

- Erzurumlular Vakfı üyesi

- Türk Edebiyat Vakfı üyesi

- Uyuşturucu ile Mücadele Derneği kurucularından

- İş Dünyası Vakfı kurucularından

- İstanbul Avrasya Bir Vakfı kurucularından

- Türkiye İçin Birlik Hareketi kurucusu

 

Rasim Cinisli iki erkek, bir kız çocuğu sahibidir. Ticaretle ilgilenmektedir.

 

 

 

Giriş serbesttir.

 

Başlama saati. 17.00

 

Türk Edebiyatı Vakfı.

Divanyolu cad. nu. 14, SultanahmetVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön