DUYURU

'Kavşak'ta buluşalımOrta Doğu ile Türkiye arasında kültür-sanat köprüsü kurmayı amaçlayan “Kavşak” sergisi, sanatseverlerin izlenimine sunuldu.

 

Üsküdar’daki Kelimat Sanat Galerisi’nde açılan sergide, Suriye, Filistin, Bahreyn, Irak, Ürdün, Lübnan, İspanya ve Cezayir gibi ülkelerde yaşayan Orta Doğulu sanatçıların yaklaşık 100 eseri yer alıyor. Tabloların yanı sıra 2 sanatçının 6 heykeli ile kitap şeklindeki 3 özel tablo kitabın da görülebileceği sergide, eserler her hafta değişecek.   

 

Galerinin sahibi Suriyeli yayıncı ve koleksiyoner Adnan Alahmad, 4 yıl önce Suriye’den Türkiye’ye geldiğini belirterek, yeni projelerine artık İstanbul’da devam edeceğini söyledi. Serginin bir kapanış tarihi olmayacağını belirten Alahmad, bu projeyle, Arap dünyası ve sanatçılarıyla Türkiye arasında kapılar açmayı ve köprüler kurmayı amaçladığını dile getirdi. Türk ve Arap toplumlarının Osmanlı döneminde 400 yıl birlikteliklerinin olduğunu anımsatan Alahmad, ‘Suriye’deki birçok eser Osmanlı döneminden kalma. Sultan Abdülhamid’in ismini Halep’te, Şam’da görebilirsiniz. Abdülhamid, Kapalı Çarşı gibi birçok eser yaptırmış Suriye’de. Çoğu camiyi de o yaptırmış. Aynı kültüre, aynı düşünceye sahibiz. Arap ve Türk insanı arasında farklılık göremiyorum. Suriye’yi görmek istediğimde Sultanahmet’e gidiyorum. İstanbul ile Halep arasında fark yok gibi. Arap kültürü ile Türk kültürü arasında köprüler kurmak istiyorum’ şeklinde konuştu. Alahmad, Kelimat Sanat Galerisi’nin Orta Doğu’da oldukça ünlü olduğunu kaydederek, önemli Türk sanatçıların Orta Doğu’da, Orta Doğulu sanatçıların ise Türkiye’de yeterince tanınmadığını söyledi.

 

STAR GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön