DUYURU

'Türkiye babamı çok sevdi'Dünyaca ünlü Kırgız yazar ve siyaset adamı Cengiz Aytmatov’un oğlu, Cengiz Aytmatov Vakfı Başkanı Eldar Aytmatov, Türkiye ve Türk halkının babasına en büyük saygı ve onuru gösterdiğini söyledi. Yazarın evini müzeye dönüştüren Aytmatov, babasının, Türklerin, Kırgızlara en yakın halk olduğunu söylediğini kaydederek, “Türkiye ve Türk halkının Cengiz Aytmatov’a ilgisi hiçbir şeyle kıyaslanamaz” diye konuştu. Yazarın evini üç yıl önce müzeye dönüştüren Aytmatov, bu yıl babasının 90’ıncı doğum yıl dönümü etkinlikleri kapsamında sanatını Türk sanatseverlerle buluşturmak için müzedeki birçok eseri İstanbul’a götüreceklerini söyledi. Aytmatov, yazarın eserlerini, sanatını, el yazılarını, fotoğraflarını ve arşiv görüntülerini İstanbul’da sergilemek için Türk dostlarından teklif aldıklarını ve kapsamlı bir etkinlik için hazırlıklara başladıklarını kaydetti.

 

3 ciltlik ansiklopedi 

 

Öte yandan, Aytmatov’un vefatının 9’uncu yılı dolayısıyla Kırgızistan Ulusal Bilimler Akademisi tarafından 3 ciltlik ansiklopedi basıldı. “Aytmatov Ansiklopedisi”nin eğitim ve araştırma kurumlarında kaynak kitap olarak kullanılmak üzere hazırlandığı belirtildi. 

 

STAR GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön